Montaż drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne mogą być zastosowane w charakterze przegród między pomieszczeniami lub np. w zabudowach wnęk. Od zastosowania drzwi przesuwnych, zależny jest sposób ich montażu.

projekt - schematSkrzydła drzwi

Skrzydła drzwi przesuwnych niczym się nie różnią od typowych skrzydeł drzwi roztwieralnych. Większość producentów używa tych samych skrzydeł drzwi do produkcji tych tradycyjnych, jak i przesuwnych. Najczęściej są to płyty o grubości około 4 cm. Jedyną różnicą miedzy nimi to wyfrezowany na dolnej krawędzi skrzydła rowek – po nim przesuwa się zamocowany trwale w podłożu trzpień stabilizujący pozycję skrzydła w czasie otwierania i zamykania (zapobiega chwianiu się drzwi).

Skrzydła drzwi przesuwnych wykorzystywanych do zabudowy wnęk mają 0,4-1 cm grubości. Ich wysokość może być dostosowana do pomieszczenia lub mniejsza. Podstawą konstrukcji drzwi jest laminowana płyta lub płyta z barwionych tworzyw sztucznych, szkło, a także szkło organiczne. Okute na na krawędziach profilami usztywniająco-dekoracyjnymi ze stali lub aluminium.

Układ jezdny

Elementami składowymi układu jezdnego są prowadnice i wózki lub tzw. rolki. W niektórych przypadkach – jak np. zabudowa wnęk, są stosowane mechanizmy ślizgowe (ślizgacze). Jeżeli chcemy być pewni, że mechanizmy wózkowe są wyższej klasy i  nie zepsują się nam po roku użytkowania sprawdźmy czy posiadają roli łożyskowe, wykonane z materiału odpornego na ścieranie, np. z teflonu. Gwarantuję one również ciche przesuwanie się drzwi.

Drzwi przesuwne w pomieszczeniu

Montuje się je najczęściej do ściany nad nadprożem. Jeżeli chcemy zastosować rozwiązanie drzwi przesuwnych w miejscu starych drzwi rozwieralnych, oczywiście mamy taką możliwość, bez demontażu starych ościeżnic. Wystarczy, że zamontujemy kasetony maskujące, do ich montażu będą nam potrzebne specjalne uchwyty. Zazwyczaj są one sprzedawane w zestawie z całym mechanizmem. W zależności od materiału ściany i ciężaru skrzydeł używa się od 4 uchwytów w ścianach ceramicznych i żelbetowych do 8 w lekkich ściankach gipsowo-kartonowych. Montowanie drzwi rozpoczynamy od wyznaczenia miejsca montażu uchwytów prowadnicy, następnie wiercimy otwory pod kołki oraz mocujemy uchwyt. Do uchwytów przykręcamy prowadnicę, i mocujemy wózki w górnej krawędzi drzwi przesuwnych wózki.

Aby dokładnie i prawidłowo wyznaczyć na podłodze miejsce montażu specjalnej obejmy lub trzpienia stabilizującego położenie pionowe skrzydła. Musimy uważać, aby znalazło się dokładnie w  miejscu osi zamontowanej wcześniej prowadnicy. Ościeżnicę drzwi, montujemy zgodnie z instrukcją producenta. Następnie musimy zawiesić skrzydło na prowadnicy i jego dolną krawędź umieścić w trzpieniu lub obejmie stabilizującej, po tej czynności możemy wyregulować położenie wózków. Przykręcamy do prowadnicy stopery unieruchamiające drzwi po zamknięciu i całkowitym otwarciu. Na zakończenie do prowadnicy mocujemy listwę lub skrzynkę zasłaniającą układ jezdny drzwi.

Drzwi przesuwne w zabudowie wnęk

Rodzaje drzwi przesuwnych, montowanych w zabudowach wnęk, najczęściej mają od 30 do 120 cm szerokości. Wysokość dopasowuje się do wysokości pomieszczenia, w jakim zostaną zamontowane, zazwyczaj są ona niższe o 1-2 cm, ponieważ musi być umożliwiony swobodny ruch po prowadnicach. Większość systemów umożliwia montaż pojedynczych skrzydeł w pomieszczeniach o wysokości do 2,70 cm. W wyższych pokojach będziemy zmuszeni, na podzielne drzwi na dolną i górną część. Układ jezdny takich drzwi jest złożony z dolnych i górnych wózków, które poruszają się po specjalnie dostosowanych prowadnicach. Prowadnice górne mocowane są do sufitu, prowadnice dolne do podłogi.

Montaż

Montaż musimy rozpocząć od sprawdzenia  poziomicą i pionem, czy sufit jest równoległy do podłogi w miejscu montażu prowadnic górnych. Na suficie wyznaczmy oś prowadnicy górnej. Zwróćmy uwagę na to, że mechanizm jezdny mocowany jest na wewnętrznej stronie drzwi. Następnie przy użyciu poziomicy i piony, zaznaczmy oś umieszczenia prowadnicy dolnej. Wzdłuż wyznaczonych linii, wywierćmy otwory pod kołki mocujące, teraz musimy przykręcić wkrętami obie listwy. Gdy listwy, są już na swoim miejscu możemy wsunąć na krawędź skrzydeł pionowe i poziome listwy usztywniające. Mechanizmy jezdne przykręćmy w narożnikach skrzydeł. Kolejną czynnością jest osadzenie drzwi na prowadnicach i dokonanie regulacji położenia wózków. Następnie przykręcamy na prowadnicach pozycjonery (stopery) krańcowego położenia skrzydeł. W miejscu, w którym stykają się skrzydła ze ścianami  przyklejamy lub mocujemy na kołki pionowe listwy ozdobne i uszczelnienie w postaci paska uszczelek szczotkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>